Den, kdy zchudla chudoba o chudé

6. ledna 2015 v 10:02 | Archaell |  Bílá knihovna
Zpětně se to zdá téměř absurdní. Co nám na odstranění chudoby trvalo tak dlouho? Vždyť přeci odpověď bila všechny do očí. Každý ji znal. Každý ji viděl. A přesto jsme na ni zírali jako na malou černou tečku ve středu bílého papíru, na který sice upřeně hledíme, ale absolutně na něm nic nevidíme. Možná jsme se na to koukali moc zdálky. Možná moc zblízka. V každém případě se odpověď skryla našemu zraku, a to rovnou na špičce našeho nosu.

Stačilo se zeptat předškolního dítěte, které nám velmi často dá jednoznačnou odpověď:


Peníze. Chudobu odstraní peníze.

Ne, není to nelogické. Je to naprosto logické. Kdo vlastní vlastní peníze, těžko může být chudák chudý. Tam kde peníze chybí, tam kde nedostatek vytváří chudobu, tam se to dá přemoci penězi. Pochopitelně to nelze aplikovat jednorázově, je nutné pouštět peníze do žil postupně, aby se dotyčný všemi těmi čísly nepředávkoval k smrti.

Jak málo stačilo, abychom se k tomuto výsledku dopracovali. Stačilo pouhých pár miliónů nezaměstnaných lidí. Pár tisíc okupovaných úřadů. Pár stovek rozmlácených výloh. Pár desítek zápalných láhví. A jeden jediný nakopnutý zadek ministra financí.

Řešení bylo na světě. Opět se zrodilo z války. Z revoluce. Proč se k mírovému jednání pokaždé dojde až post mortem? Jako by někdo zkoušel trpělivost prostých lidí. Jako by se nejprve musela naplnit kasička utrpení a vzteku, aby se reálný problém stal dost reálným pro skupinu nereálně rozmazlených kravaťáků na daněmi dotovaných pozicích.

Čiňme druhým tak, jak chceme, ale počítejme, že oni budou činit tak, jak chtějí též. Proto je lepší nečinit druhým to, co nechceme, aby oni činili nám. Zákonitost akce a reakce.

Nezáleží na tom, zda je člověk muž, nebo žena. Nezáleží na tom, zda je silný, nebo slabý. Nezáleží na tom, zda je bohatší, či chudší. Nezáleží na tom, zda je mladý, dospělý, důchodce. Lidská bytost má stejnou hodnotu. Potřebuje stejně jíst. Potřebuje stejně spát. Potřebuje stejně žít.

Najednou to šlo.

Rovnocenné podmínky. Rovnocenné zacházení. Rovnocenné postavení. Prostá lidská empatie.

A šlo to mnohem dál.

Nikdo nebyl uvězněn montováním rádií u pasu. Nikdo nebyl uvězněn počítáním čísel za stolem. Nikdo nebyl závislý na příjmu partnera. Nikdo nebyl závislý na milodarech druhých. Nikdo nebyl obětí finančních lichvářů. Nikdo nebyl obětí machinací makléřů. Nikdo nebyl zaháněn výhružkou dlažby do kouta. Nikdo nebyl vydírán chudobou a smrtí.

Lidé přestali být otroky práce. Práce již nebyla otrokářem lidí. Budoucí iluzí v dálce již nebyla svoboda. Svoboda se stala součástí přítomnosti. Každý dostal možnost využít svůj dar života ve svém vlastním zájmu.

Tím se uvolnila lidská duše.

Tím si ulevilo lidské myšlení.

Tím se nastolila rovnováha.


A tohle všechno se stalo v den, kdy bylo zajištěno…

… právo na nepodmíněné základní přežití.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Víte, co je to nepodmíněný základní příjem?

Ano
Částečně
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama