Příspěvek na rozvoj české literatury

18. září 2013 v 15:47 | Archaell |  Tvůrčí psaní
Každý aspirující spisovatel realista si jednou musí položit otázku, jestli se dá psaním živit. Ono je pěkné mít v knihkupectví tisíce výtisků, když potom skončíte jako bezdomovec na ulici. Čistě hypoteticky, leč není to úplně daleko od pravdy.


Začněme pár čísly. Kolik si autor asi vydělá na jedné knize?

Dejme tomu, že kniha stojí 300 Kč. Autor musí být pěkný podvraťák, když vás za deset hodin zábavy obere o tři hodiny práce. Určitě by bylo pro čtenáře lepší, kdyby kniha stála 50 korun. Může za to ovšem autor?

Jako první položka musí dolů DPH - 15% a už máme jen 260 Kč.

Stále je to nádherné číslo… jenže autor z něho ve skutečnosti dostane pouhých 3-15%
3% = 7,8 Kč
5% = 13 Kč
10% = 26 Kč
15% (pokud ho bude mít nakladatelství jo rádo, nebo spí s vedením) = 39 Kč

Takže řekněme, že autor dostane zmíněných 10% za knihu. Kniha bude populární a prodá se jí 5.000 kusů, což pro většinu autorů je několikanásobně přes čáru, ale náš příklad měl štěstí. Po roznásobení dostaneme, že si autor vydělal 130.000 Kč. Pěkná suma, ale není zdaleka konečná.

Daň z příjmu je 15%. V tomhle případě je sleva na poplatníka vyšší (23 640 Kč), takže je nulová.

Tím to pochopitelně nekončí, dále máme sociální (29,2%) a zdravotní. (13,5%)

130.000 - 42,7% => 74490 Kč

To je za jednu knihu hodně velká suma peněz. Vážně? Ani náhodou. Autor většinou napíše 1-2 knihy za rok. S 6207 korunami na měsíc se asi moc dobře žít nedá. Dejme tomu, že autor napíše dvě knihy - 12.414 což už je lepší suma - jenže to autor jenom spí, čte a píše.

Jestli vám to připadá stále hodně, tak nezapomínejte, že náš příklad se týkal populární knihy. Kdyby se prodala polovina výtisků, stále by to byla dobře prodávaná kniha, což ale neznamená přežití pro autora. Nebudeme si nic nalhávat, je to bída a skutečnost, že je český trh dominován překlady zahraniční literatury tomu vůbec nepomáhá.


A teď stručně k názvu článku:

Přemýšlel jsem nad několika kroky, jež jsou potřeba, aby se autor mohl uživit. Tím vůbec nejlehčím by byl "příspěvek na rozvoj české literatury" svým způsobem je slovo příspěvek zavádějící - nejde o žádnou charitu, jde o vracení DPH autorům. Jednoduchý zákrok, který by našemu autorovi místo 10% na knize dal cca 25% na knize. V číslech by si místo těch 6.207 Kč měsíčně vydělal 15.517 korun a z toho už by se přežít dalo. Určitě by tomu mohli pomoci i další věci jako např. snížená daň z příjmu, nebo snížená sazba sociálního a zdravotního, nicméně zmíněný příspěvek byl dobrým základem pro změnu.

Kdyby si čtenáři uvědomili, že si většina autorů nevydělá dost ani na vlastní přežití, tak by se autorům určitě dýchalo lépe…

Čtenáři by si měli uvědomit, že psaní knih není jen zábava... je to neustálý boj o přežití.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chcete se stát spisovatelem?

Ano! 52.4% (11)
Možná... 33.3% (7)
Ne, nejsem masochista! 14.3% (3)

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 19. září 2013 v 17:02 | Reagovat

Toužím být spisovatelkou, ale právě tahle skutečnost mě od téhle profese nejvíc odrazuje...
Někdy mě ale taky štve, že krásné plnohodnotné knihy jdou na odbyt tak málo, místo těch patlaninstských bestsellerů...

2 Archaell Archaell | Web | 19. září 2013 v 17:32 | Reagovat

[1]: Jo, to mě taky štve. Dneska se knihy neprodávají podle smysluplnosti, ale podle uměle vytvořené popularity marketingem.

3 Shisco Shisco | 5. února 2014 v 16:12 | Reagovat

Obávám se, že je to nejen u knih, ale třeba i u muziky. Klidně mi říkejte snílku, klidně mi říkejte idealisto, ale než bych si koupil dílo a drtivou většinu z jeho ceny narval do chřtánu vydavatelství, radši si ho stáhnu a někdy později, třeba až na to budu mít, pošlu autorovi nějaký obnos přímo na účet (možná i míň, než kolik stojí kniha či nosič v obchodě, ale pořád víc, než by on uviděl z jednoho prodaného kusu).
Až se jednou vydám do Finska, pošlu skupině Amorphis bednu vodky za ta alba, co jsem si stáhl a dělají mi tolik radosti :)

4 Barron Barron | 11. července 2014 v 1:14 | Reagovat

Já osobně teď píšu knihu a je s tim celkem dost práce ale beru to spíš jako koníček protože je pravda že spisovatel si na moc nepřijde :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama