Kopírování aka pirátění knih

21. září 2013 v 23:11 | Archaell |  Tvůrčí psaní

Jedna z dalších věcí, které mohou ovlivnit životaschopnost autora. Zatím se to naštěstí pohybuje jen v malém měřítku, s popularizací e-knih by se to teoreticky mohlo zhoršit…Začněme s klasickým argumentem, že když se něco kopíruje, tak autor o nic nepřichází. Vážně? Kdo z nás pracuje rád zadarmo? Kdo bude rok chodit do práce, aby pak nedostal zaplaceno? Asi nikdo. A se psaním knih je to stejné. Knihy nikde nerostou volně na stromech, někdo je musí stvořit, což vyžaduje čas, elektřinu, jídlo a hlavně práci.

Svým způsobem to jde přirovnat k trhání jablek. Někdo vám platí za otrhání stromu, tak ho otrháte, jenže než se dostanete k váze, nějaký pirát vám sebere koš a rozdá vše ostatním sběračům. Přece se nebudete zlobit, vy jste o nic nepřišli. Nebo jo?

Uvedeme si příklad:

Máme autora, který napíše knihu, ne jednou, v mnoha případech ji musí přepsat i desetkrát, aby byla perfektní. Když je s ní spokojen, když je nakladatel s ní spokojen, tak se dá do prodeje. Čtenáři si jí kupují, čtou a teprve z jejich nákupu dostává autor nějaké peníze. Pokud napíše bestseller, aby jich měl dost na napsání další knihy, tak ho pár pirátů asi nevytrhne. Přeci jen by si tu knihu spousta z nich nikdy nekoupila.

Uvedeme si ale příklad z paralelního vesmíru. Autor znovu napíše knihu a tentokrát se prodá jediný kus. Jeden jediný kus, který si všichni zkopírují a spokojeně přečtou za autorský honorář v celkové hodnotě 26 Kč. Po roce práce tedy dostane tvůrce díla 26 Kč, aby s nimi mohl vyžít, než napíše další knihu. Co se asi stane? Nebude moci platit nájem. Bude muset prodat počítač, vybavení bytu, cennosti, aby se aspoň mohl najíst. Doslova skončí mezi popelnicemi na ulici a odtud bude asi psát další knihy jak? Asi mu nebude moc platné, že se kniha čtenářům líbila, když umře na zápal plic, popřípadě hlady.

Tohle je celý ten problém. Autoři jsou závislí na tom, že si jejich knihu někdo koupí. Pokud to je brak a nikdo to nekupuje, tak to je jejich chyba. Pokud se to nekupuje, protože bude oceněn až posmrtně, tak bohužel. Ale pokud je kniha populární a autor stejně skončí zdevastován, tak je asi něco špatně…

Dále tu máme argument, že autor musí psát zadarmo. Přeci ho nenecháme poflakovat se doma. Ať je deset hodin v práci a píše knihu po nocích ve stavech mentálního i fyzického vyčerpání. Nikdo se ho přeci o tu knihu neprosí… To je pravda. Proč ji tedy má někdo potřebu kopírovat, když ji nechce? Asi ji přeci jen chce, ale zadarmo. Je to dost bezohledné chování.

A tohle je i součástí té záhady, proč jsou zahraniční díla většinou lepší než ta česká. Protože zahraniční autor se může věnovat psaní na plný úvazek, má čas číst více knih, má příležitost rozvíjet řemeslo. Čeští spisovatelé musí taky někdy spát, a tak knihám nemohou věnovat dostatečnou péči. Tohle ovšem není jen problém pirátství, ale i sníženého zájmu o četbu všeobecně.

(Pozn. Také je toproblém marketingu - populární knihy jsou většinou zpopularizované uměle.)


Čtenář by si měl uvědomit, že autoři jsou taky jen lidi. Taky chtějí ocenit za svou dřinu. Úplně nejlepší by bylo, kdyby každý zkusil napsat vlastní knihu a podíval se na to snadné poflakování z druhé strany.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chcete se stát spisovatelem?

Ano! 52.4% (11)
Možná... 33.3% (7)
Ne, nejsem masochista! 14.3% (3)

Komentáře

1 Shisco Shisco | 5. února 2014 v 15:47 | Reagovat

Vskutku? A co třeba městská knihovna, kde si knihu mohu za nějakou stovku ročně zadarmo půjčit a přečíst si ji? Co by se stalo, pokud by si úplně každý, kdo si tu knihu stáhnul, zašel do knihovny a půjčil si ji tam? Úplně to samé.
Pokud je svazek na internetu, stáhnu si jej, a pokud stále platím tu stovku ročně, je to to samé, jako kdybych si ho půjčil v knihovně, akorát se tam pro ni nemusím trmácet a nemusím si dělat starosti, abych ji stihl včas vrátit.
Dále dodávám, že pokud je člověk fanoušek autora, je kupování knih vlastně sběratelská činnost a pokud na to má, věřím, že si rád knihu koupí, klidně i poté, co si ji už přečetl.

2 Shisco Shisco | 5. února 2014 v 15:59 | Reagovat

Bude snad další příspěvek do blogu "Zbourejme knihovny"? Myslím, že ne.

Sám bych rád jednou něco napsal, hlavu mám plnou myšlenek, nápadů a snů a beru jejich zformulování a poskládání v souvislý příběh jako jeden ze svých životních cílů.
Je hezké, když člověka psaní živí, avšak kdyby se na to měl spoléhat, může celkem lehce skončit přesně tak, jak jsi psala. Myslím, že pokud má být člověk bohatý a slavný, bohatství a sláva si ho najdou. Nevadilo by mi, kdybych se toho nedočkal, i člověk nepříliš známý může prožít krásný a láskyplný život :)
Nemám rád také, kteří mají dvě limuzíny a kňourají, že si nemůžou koupit třetí, protože si lidé kopírují a sdílejí jejich dílo. Až by to bylo hotové, vypustil bych to mezi lidi, i kdyby to mělo být zadarmo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama