Problémy začínajícího spisovatele III.

17. srpna 2013 v 8:35 | Archaell |  Tvůrčí psaní

Problém číslo 7: Nekonečný příběh

Klasická situace, máte rozpracovanou knihu a napíšete možná 30, možná 60, možná 90 procent a pak se najednou zaseknete a nevíte, jak pokračovat dál. Nebo vás to přestane bavit, či zajímat a rozhodnete se psát něco jiného. Něco mnohem úžasnějšího a lepšího, něco kvůli čemu vám bude vydavatel rvát ruce a líbat zadek. Něco, co vám vydělá na jeden hamburger týdně.


Nenapíšete. Víte proč? Protože se opět zaseknete a přejdete na něco nového. Je to téměř jako nemoc. Nové věci vždycky vypadají líp než ty staré a to hnedka z několika důvodů. Začíná to tím, že je to čerstvá věc, mající teoretický potenciál stát se bestsellerem. U vašeho starého textu si tím už nejste tak jisti, jelikož máte černě na bílém, pokud nepíšete jinou barvou, důkaz o vašich schopnostech.

Každý autor se zlepšuje psaním. To znamená, že většinou je vaše nové dílo lépe napsané než to předcházející. Dokonce i úspěšní spisovatelé mají co zlepšovat. U začínajících autorů to platí čtyřnásob. Místo abyste se snažili prorazit, tak se zaseknete u přeskakování z jednoho díla na druhé, jako byste hráli hru "pozor láva". Takhle se dá psát pro zábavu, ale spisovatelem se bez dokončeného díla nikdy nestanete.

Problém číslo 8: Čokl a kotě vaří dort

Psaní a vaření má hodně věcí společného. Například se nedá vařit ani psát z vody. Tenhle problém se týká opačného extrému. Představte si, jak asi bude chutnat, když smícháte lečo, s krupicovou kaší, hovězím vývarem, špenátovou nádivkou, tvarohem a navrch přidáte trochu čili papriček namáčených v medu. Existuje šance, že jsem právě stvořil ambrózii, ale téměř s jistotou to bude chutnat hůř než psí žrádlo. No a se psaním to je podobné.

Už jsme se procházeli knihkupectvím, takže víme, kolik gazilionů knih se tam válí. Pochopitelně se tedy budeme snažit stvořit originální veledílo a tím ho přivedeme ke zkáze. Stručně řečeno - všeho moc škodí.

Přitom to začíná tak nevině. Píšete fantasy příběh o dracích a ve fantasy přeci nemůže pár létacích vzducholodí uškodit. Takže máte úžasné souboje mezi draky a steampunkovou rasou, která začíná vyhrávat, tak draky osedláte tajemnými mágy z podsvětí a síly se vyrovnají. Do tohoto okamžiku to je v pořádku. Jenže vám to nestačí. Přihodíte svítící vlkodlaky požírající vraždící světlušky a kolem toho všeho poskakují suchozemské velryby, které to už v moři prostě nebavilo. A proč rovnou nedat svět na záda mořské panny, co si tak poletuje vesmírem a občas trefí ocasem mimozemskou flotilu, jenž je ve skutečnosti zdegenerovanou lidskou rasou z přehnaného klonování a kterou vyhnalo z planety hejno lávu plivajících delfínů...

Některé nápady jsou tak geniální, že si nezaslouží skončit v břečce dalších a bylo by jim mnohem lépe ve vlastním díle. Občas je ale těžké odolat pokušení… v tomhle případě by už bylo lepší začít nové dílo, kde zase riskujete problém číslo 7.

Problém číslo 9: Zlaté vejce

Ne, nehodlám přeříkávat příběh o slepici, která žije na mráčku a prdí zlaťáky. Zlaté vejce je označení literární tvorby, která je tak famózní nápad, že podle něho napíšete bestseller a ani vaše vnoučata nebudou muset až do smrti pracovat. Nevadilo by mi být takový vnouče…

Je tady ovšem jeden háček. Láska k vašemu vejci vás tak oslepí, že mu nechcete ublížit vaším podřadným psaním. Myslíte si, jak z vás jednoho dne bude schopný autor a ten bestseller z toho vytesáte do kamene. Teoreticky to možné je. Jenže, co když to budete aplikovat na každý lepší nápad? To pak budete mít sice plné plato vajec, ale i když je budete leštit přípravky od mistra Propra, tak se z nich žádný zlatý kuře nikdy nevyklube.

Tenhle problém je zakořeněn z obav. Bojíte se, abyste náhodou nepromarnili svou jedinou šanci. Hádejte co? Spisovatel není spisovatel, protože napíše jednu knihu. Spisovatel je kreativní tvor a kreativita se nedá zastavit. Vždycky máte k dispozici plno dalších nápadů a než je všechny využijete, tak jich máte ještě víc - to by jinak neexistoval problém číslo 7. Takže se nebojte a naťukněte to vajíško. Třeba ho vážně rozbijete, ale tohle je jen imaginární vejce. Vždycky můžete vzít svůj starý román a zkusit ho přepsat do lepší podoby.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | Web | 17. srpna 2013 v 9:09 | Reagovat

presne ked som skusala nieco napisat ,zrazu som sa ocitla na mrtvom bode a uz som nevedela pokracovat a mohla som nad tym sediet aj hodiny a nic nove som dalej nevymyslela

2 Archaell Archaell | Web | 17. srpna 2013 v 19:11 | Reagovat

[1]: Ono existuje mnoho cvičení, jak se dostat z mrtvého bodu. Třeba můžeš přidat novou postavu, něco nepříjemnýho se stane, nebo se podívej do knihovny a přemýšlej o ději jiných. Třeba v tom najdeš inspiraci. Nejdůležitější je to nevzdávat a zachovat trpělivost. :)

3 Mar Mar | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 9:29 | Reagovat

Hele... mě se náhodou celý ten druhý příběh fakt líbí :-D ... ale dobře... vím, kam s tím míříš... já dávám přednost těm jednodušším knihám, povídkám.. čemukoliv...
A nevím.. u mě to je jednoduchý... já si řeknu, že nezačnu psát nic jiného, než dokončím to první.. sice si občas dám třeba několikaměsíční pauzu, ale nakonec z toho něco vyleze... Kouzlem je netlačit na pilu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama