Problémy začínajícího spisovatele II.

10. srpna 2013 v 18:25 | Archaell |  Tvůrčí psaní

V předchozí části jsem se zmínil o tom, jak čtenáři… je to vůbec správné slovo? Nečtenáři málo čtou. Ono se není taky čemu divit, čtení je totiž mnohem větší dřina, než se válet v křesle a nechat si promítat film (bohužel s reklamama => +1 bod pro knihy… i když na zadních stranách taky dost často reklamujou… ale zase vás to neruší od děje) rovnou do mozku. Bez práce. Bez námahy. Ještě se u toho dá snadněji jíst apod.

Čtení navíc dokáže člověka pěkně vyčerpat a s tím souvisí další problém - oproti vizuálním médiím, kdy vám film zabere dvě hodiny, vám taková kniha trvá dočíst "dvacet hodin a víc" čistého času, kdy si nevíte rady, jak si pořádně sednou, lehnout, roztáhnout se, aby se vám dobře obracely stránky a nebolelo vás za krkem.

Následující odstavce se budou týkat problémů, jež nějakým způsobem souvisí s tvorbou potenciálního spisovatele a čtením.


Čtení a kvalitní knihy

Problém číslo 4: Psaní a čtení se přetahuje o čas

Je to celkem logické. Když píšete, tak nečtete knihy a naopak když čtete, tak nepíšete. Pravda, že můžete psát knihu a tím ji i zároveň číst, ale to vás nedokáže obohatit tak jako cizí tvorba. Když to zaženeme do extrému, tak se často musíte rozhodnout, jestli chcete psát, anebo číst. Sofiina volba. Z obou možností dostáváte jiné výhody.

Na jedné straně máte psaní. Tím, že píšete, tak si obohacujete ovládání jazyka. Rozepisujete se. Zvedáte si laťku. Učíte se psát rychleji, lépe a přesněji. Pokud chcete tvořit originální tvorbu a zazpívat čtenáři neohranou písničku, tak je důležitý psát pravidelně. Zádrhel je v tom, že při psaní zlepšujete znalosti a schopnosti, které již máte.

Čtení. Čtení je zábava a je mnohem rychlejší knihu přečíst, než napsat - řekněme, že román stvoříte za 500 hodin i s editacemi. Za tuhle dobu přečtete cca 25 knih. A tady vniká hlavní problém. Co vám více zlepší psaní - když napíšete román, nebo když přečtete tolik knížek? Čtení vám obohatí slovní zásobu, ale zase se ji musíte naučit používat. Ukáže vám to zajímavé postavy, rozdílné dialogy a nápady na tvorbu děje. Stručně řečeno vám to poskytne surovou rudu, kterou je třeba zpracovat.

Osobně když něco čtu, tak mě to tak pohltí, že ten den nic nedokážu napsat. A když zase píšu, tak zabiju většinu volného času psaním s editacema.

Problém číslo 5: Všechno již bylo napsáno

Díky efektivnímu knihtisku je dnešní trh zavalen jak knihami, tak nápady. Například chcete psát o elfech, trpaslicích a skřetech. Bum. Takové téma je už tak vyždímané, že byste museli být neskutečně talentovaní, abyste z toho ještě něco dostali. Podívejte se třeba na vlkodlaky a upíry. Na každém rohu najdete upíří romanci, zabijáky upírů, upíří mimozemšťany. To stejné zombie apokalypsa. Rychlý zombie, lítající zombie, biologická zbraň, nákaza z vesmírů, zombie jako hlavní postava…

A podobně to vypadá s většinou nápadu, protože všichni máme k dispozici podobné informace a ovlivňuje nás globální kultura filmů a literatury. Zkuste si vymyslet nějakou novou rasu, nebo víc cool zvíře než vlci / draci.

Je tedy vůbec možné napsat něco neotřelého? Jo. Bez recyklace? Ne. Musíte recyklovat víc jak kampaň na třídění odpadu. Problém ale je recyklovat dobře. Musíte najít dvě otřepané protikladné myšlenky, dneska už spíš tři, čtyři a slepit je dohromady tak, aby fungovaly a aby z toho nevzniknulo vosí lejno. Potom se není čemu divit, že bestselery v počátku vypadají jako totální šílenost.

Čím více riskujete s nápady, tím větší máte šanci, že to bude dostatečně originální a tím větší máte šanci, že to od vás žádný nakladatel nebude chtít. Se vzrůstajícím rizikem roste potenciální zisk - pokud se vám zadaří.

Problém číslo 6: Čtení kvalitních knih odrazuje od psaní

Můj úhlavní Nemesis - Agatha Christie. Pokaždé, když od ní něco přečtu, tak mě to dá takovou sodu, že nejsem pár dní schopen nic napsat. Nevím, čím to je, ale pokud je tvorba tak kvalitní, až vám to skoro vypálí oči, tak pak se hodně těžko vracíte ke svému textu. Pochopitelně váš text je zaprvé první verze. První verze je vždycky k ničemu (pokud nejste King). Za druhé vám s tím nepomáhá žádný editor. A za třetí… za třetí to prostě musíte stále znovu a znovu a znovu editovat a stále to není ono. Stále vám tam létají mouchy, kterých se nemůžete zbavit, ať už děláte cokoliv. Stále máte chuť spáchat sebevraždu.

Psaní knih je náročné řemeslo. Pokud nejste dostatečně dobří, tak na to můžete zapomenout. Přijdete do knihkupectví a vyvalí se na vás záplava knih. Všichni tihle autoři soupeří o každý prodaný kousek, aby si dali hamburger. Proč hamburger? To je zhruba provize za jednu knihu. A teď se podíváte do zrcadla. Zoufalství. Utrpení. Tahle bitva se nedá vyhrát. Jaký má vůbec smysl se snažit?

Odpověď na tuto otázku je prostá. Musíte mít odhodlání! Pokud ztratíte odhodlání, tak nemáte šanci. Svým způsobem je to jako v přírodě.

Na závěr dosti hrůzná metafora:

Všichni autoři jednoho druhu literatury jsou ve velké jámě. Ta jáma je tak hluboká, že jen občas zahlédnete záblesk naděje. Pouze ti, kteří vylezou nahoru, dokáží uspět. Jenže ta díra má hladké stěny, takže existuje jediný způsob, jak stoupat vzhůru. Musíte jít přes mrtvoly! Doslova. Každý padlý spisovatel vám poskytuje půdu pod nohama, na kterou se můžete postavit. Pouze ti, kteří vydrží šplhat dostatečně dlouho, dosáhnou okraje. Bohužel ani vítězové nemají vyhráno. Sotva se dotknete vrcholu, hned vás začne stahovat dolů další hladová smečka autorů, toužící po obsazení vašeho fleku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Chcete se stát spisovatelem?

Ano! 52.4% (11)
Možná... 33.3% (7)
Ne, nejsem masochista! 14.3% (3)

Komentáře

1 mouli-e mouli-e | E-mail | Web | 10. srpna 2013 v 19:00 | Reagovat

Dočteno :) úžasný,jako ta první část! Nedá se s tebou nesouhlasit!Jak jsem psala už u první části.Opravdu máš talent,na tohle psaní.Na tenhle článek!To co jsi teď napsal,by všem mělo vyrazit dech a měli by souhlasit,teda já osobně souhlasím :) líbí se mi to.Jak se dokážeš vyjádřit.Fakt,jsi výbornej :)

2 mouli-e mouli-e | E-mail | Web | 10. srpna 2013 v 19:00 | Reagovat

Přidala jsem komentář a byl vyhlášen jako spam,prosím schval to :)

3 Archaell Archaell | Web | 10. srpna 2013 v 19:20 | Reagovat

Možná moc smajlíků? :) Jinak netuším, proč. Každopádně díky za přečtení. Aspoň k něčemu ta frustrace je dobrá. :D

4 mouli-e mouli-e | E-mail | Web | 10. srpna 2013 v 19:33 | Reagovat

[3]: Asi máš pravdu,ale před chvílí jsem dala jen jednoho a zase spam.Nevím.Nějak mi to blbne.Každopádně.Neděkuj :) protože píšu jen pravdu!

5 Mel Mel | E-mail | Web | 13. srpna 2013 v 17:26 | Reagovat

Ráda bych tě pozvala do naší soutěže talentů. není to nic velkého a ceny nejsou velké, ale jde o zábavu. Informace o ní najdeš na webu www.delosipea.blog.cz. Přijď se aspoň podívat :) Těším se MEW! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama