Galaktický support - 5.část

15. srpna 2013 v 20:24 | Archaell |  Bílá knihovna

Galaktický support přistával přesně dle předpovědi. Na planetě Wofron začínalo první svítání, takzvané předráno, kdy slunce ještě spalo, avšak menší ze dvou měsíců reflektoval jeho záři, vytvářeje iluzi dne. Loď přeletěla nad několika obřími budovami, rozlohou připomínajícími skladiště. To byl milný dojem. Když sem Minariel přiletěla poprvé, tak si myslela, že celá planeta je pokryta sklady a marně pátrala po městech. Drey jí vysvětlil, že wofronská společnost funguje odlišně od jejích představ, což u ní vzbudilo současně překvapení i zájem. Ve skutečnosti ty budovy reprezentovaly rodiny, smečky a každá taková stavba o velikosti ulice poskytovala přístřeší pro stovku obyvatel.Najít místo k přistání bylo komplikovanější, než se zdálo. Personál Galaktického marketu miloval noční směny, povětšinu času panoval klid, takže se mohl nerušeně poflakovat. Proto taky nejevil sebemenší známky nadšení, když uprostřed vydělávání peněz bez práce musel opustit teplo odpočívárny a jít tvrdě makat. Po deseti minutách úmorného přemlouvání je konečně navedli k jedné z vykládacích ploch, kde mohli vyložit svůj objemný náklad.

Minariel sáhla na hologear, hodinkám podobnému zařízení s širokým spektrem funkcí, a aktivovala holografické menu. Několika rychlými volbami na panelu s oblečením vyměnila tílko za rudou halenku a kalhotky za rudé kalhoty. Ještě si navlíkla bílý kapitánský plášť a do pouzdra kolem stehna pro jistotu zasunula blaster. Praxe ji naučila vždy opouštět loď v ozbrojeném stavu. Nebýt Dreje, tak by ji už několikrát okradli a to nechtěla riskovat.

Srovnala si límec pláště a opatrně vyšla po vysunuté plošině na zádi lodi. Mírný vítr jí čechral rudé kadeře stejného odstínu, jako měla triko. Položila si paže pod prsa a vzpřímenou chůzi přistoupila ke dvěma Wofronům. Ten menší byl evidentně kříženec, nebo genetická anomálie. Z šedé uniformy, skladovací divize Galaktického marketu, mu trčely dva páry chlupatých paží. Ten se pro manuální práci přímo narodil.

"Tak kolik toho máš?" řekl podrážděně Wofron s kohoutem nazeleno nastříkaných chlupů, v šeru svítících skrze střed oholené lebky.

"Taky vás ráda zdravím." Minariel se chytila rukou za bok a iritovaně se naklonila. Tuhle noc se opět nevyspala a spánková deprivace ji zbavovala veškeré trpělivosti.

"Chceš to od nás vyložit, nebo se tu vykecávat?"

"Jak chcete." Opět procvakala hologear a v dlani se jí zjevily desky s kusem papíru. Byl to seznam zboží, které zde chtěla prodat. "Takže mám tady dvě tuny jorkširského masa. Přesně dvacet beden. Potom tři a půl stovky zarwánských brambor. To je… sedm beden. Dvě stovky šupinatých kůží krokodýlího typu. Dále stovku slepic z Manamy, každá ve speciální kleci. A nakonec padesát hektolitrů čistého lihu v nádržích po padesáti litrech."

"To ve dvou nevyložíme ani náhodou," ozval se čtyřruký.

"Chcete se tady vykecávat, nebo to vyložíte?"

"No dobře," souhlasil punker. "Budeme muset dojít pro dva vozejky a pár dalších chlapů."

"Já nikam nespěchám," oznámila Minariel a vrátila se na palubu připravit teleport.

Výhodou jejího transportéru byla teleportační zařízení na každém patře. Ta byla propojena se zádí lodě, takže se náklad nemusel tahat přes všechna podlaží a stačilo ho dostat do příslušného kouta. Bohužel byl stále potřeba někdo, kdo ty bedny přemístil k teleportu a od druhého konce pak ven z lodi. Zezačátku se s tím tahala sama, pomocí speciálního obleku se zvýšenou podporou nosnosti, ale poté jí práci znatelně ulehčil Drey. Ten neotálel a už posílal první bedny. Před jejím zrakem se za doprovodu ostrého záblesku zhmotnila první várka jorkširského masa.

"Hustý! Vy máte teleport?" podivil se čtyřruký Wofron během přendávání beden. "To muselo stát pěknej balík?"
Minariel se pobaveně pousmála.

Teleportační zařízení byla stále novou technologií a velmi nákladnou na výrobu. I když si za přepravu přišla na slušné peníze, tak by si takový luxus nikdy nemohla dovolit. Naštěstí to bylo součástí její lodi, když ji… převzala. V končinách, z kterých pocházela, se teleporty používaly zcela běžně a větší část populace si mohla dovolit i ledničku, do které vám posílali jídlo rovnou z obchodů, nebo pěstitelských farem, takže se nekazilo během přepravy.

Po zadní rampě lodi vyjely nahoru dva vozíky. První řídil Wofron s kohoutem. Druhý, podle už téměř vyšedivělé srsti, velmi starý Wofron s brýlemi.

"Dobře, ty," ukázala na čtyřrukého. "Ty půjdeš se mnou do skladovacího prostoru. A vy ostatní to vykládejte tady. Teleport má ochranná čidla, takže se nemusíte bát, že vám něco pošleme na hlavu."

Většinu personálu ten vtip pobavil. Akorát punker stále nevrle vrčel.

"Můžu se vás na něco optat?"

"Nech mě hádat. Tahle chodba ti připadá delší než je realisticky možné?"

"Vy umíte číst myšlenky?" Mladíkovi se leskly zornice úžasem.

"Haha, kéž by. Na tuhle otázku jsem už ale odpovídala tolikrát, že mě ani nepřekvapuje. Aineko, tak se jmenuje palubní počítač, ale já tak říkám celé lodi, má generátor na ohýbání fyzického prostoru, takže se do ní vejde mnohem více, než se zdá." Minariel si srovnala neposedné kadeře za uchem. "Když už je řeč o jménech, jak se vůbec jmenuješ?"

"Táta mě pojmenoval Wrig - po mém pradědoj."

"Pěkný jméno. Já jsem Minariel. Pokud mi odpustíš jednu osobní otázku, jak se ti líbí pracovní podmínky u Galaktického marketu?"

"No…"

"No?"

"Není to nejhorší práce, ale… Zrerg, to je ten Wofron, který vás uvítal, není právě ten typ šéfa, kterého byste chtěla mít."

"Úplně tě chápu. Už od pohledu se mi nelíbil."

Zabráni do konverzace o útlaku podřízených a nadřazenosti nadřízených se pomocí teleportačního výtahu přemístili na patro ke Dreyovi. Ten pomocí zaobleného vozíku na kolečkách vyklápěl další várku jorkširského masa a hlasitě si u toho hvízdal.

"Dreji, tohle je Wrig."

Drey si přestal hvízdat a pořádně si mladíka prohlédnul.

"Támhle je další vozík, pokud by ti přišlo ovládání moc složitý, tak mi dej vědět."

Wrig poslechl a šel se s vozíkem seznámit.

Minariel počkala, až odešel dostatečně daleko. "Víš co je to za křížence?"

"Hádám, že to je poloviční Carnip. Alespoň ty dva páry pracek tomu odpovídaj. Co že tě to zajímá?"

"Ále, říkals, že už tě nebaví tahat bedny a mně se docela líbí. Když ho dokážeš naverbovat, tak ho zaměstnám na výpomoc."

"Konečně kloudnej nápad." Drey si sáhnul do náprsní kapsy, vylovil doutník a strčil si ho do tlamy. Tvářil se spokojeně.

"Já ti pořád říkal, že tahle loď je postavená aspoň pro čtyřicet lidí a že v tak malym počtu ji pořádně nevyužijem."

Za pomoci moderní a nadmoderní techniky jim trvalo vyložit náklad pouhou hodinu. Během této doby podal Trig výpověď u Galaktického marketu a stal se oficiálním zaměstnancem přepravní společnosti Galactic support.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama