Gambling jako droga

10. srpna 2011 v 19:58 | Archaell |  Novinky
Jako takový prolog doporučuji přečíst svou předchozí povídku: Ruská ruleta hrouStírací losy

Nejlevnější forma hazardu, která má okamžitou návratnost, prodělečnost. Vezmete dvacku, seškrábete hrací pole a zjistíte, že jste nic nevyhrály. Normálního člověka to odradí, ale někteří lidé jsou zhypnotizováni možnými výhrama a koupí si jich deset, ne-li více. Ale mezi námi ty částky nejsou až tak velké a to největší číslo je jen blamáž při součtu všech výher. Přes nízkou první cenu tyto kartičky zaplavují pošty, benzinové pumpy a obchody s tabákovými výrobky. Evidentně se to vyplatí a komu vadí, že dané peníze jdou z kapes naivních spoluobčanů.

Sportka

Čas od času si dá sportku každý a sem tam i něco vyhraje. Avšak tyto výhry většinou ani nestačí na pokrytí nákladů onoho tiketu. Vidina miliónů je ale vidina miliónu, a tak vesele sponzorujeme sportovce. Koho zajímá, že pravděpodobnost vyhrát jackpot je jedna ku desítkám milionů? Rychle zaškrtáme políčka a v myšlenkách už jen relaxujeme na jachtě u moře.

Tipsport

Teoreticky tohle vypadá jako lehká cesta k penězům. Znalosti sice dokáží zvýšit šanci na výhru, ale věřte, že bookmakeři mají vždycky lepší odhad než vy. Čím víc zápasů na lístku, tím víc teoretických peněz na výplatní pásce. Jenže ani sázení na jasného favorita se nemusí vyplatit, lidský faktor dokáže zhatit i to nejasnější utkání. Nehledě na to, že takové zápisy mají strašně malou finanční výhru. Jeden blbej zápas a celá pyramida padesáti uhádnutých zápasů se sesype jak domeček z karet. Sportem ku zdraví, sportem ku chudobě.

Automaty

Populární hospodská hra. Vhodíš minci, zatáhneš, zmáčkneš knoflík a nalháváš si, že máš nad hrou kontrolu. Kontrolu nemáte ani nad pinballem. Víte kolik tam je nevýherních možností? Spousta. Dejme tomu, že máme 10 symbolů ve 3 sloupcích. Možnost výhry pouze prostřední vodorovná řada. Šance na jackpot 1 z 1000 otočení. Šance na jakoukoliv výhru 1 z 100. Dejme tomu, že půjde vyhrávat i svisle. Jackpot každá 334, výhra každá 34. Šance se automat od automatu liší, ale pro hrubou představu to stačí.

Ruleta

Jedna z her kde můžete vyhrát balík, pokud ovšem uhádnete konkrétní číslo. Všichni asi chápete, jak moc nízkou naději máte, že padne vaše šestka. Proto tady jsou i další možností. Mezi nejoblíbenějšími například černá/bílá, nebo sudá/lichá. Na první pohled to je férová výměna, buď a nebo. Bohužel stále platí jedno heslo: "Kasino vždycky vyhraje." 50% šance není úplně tak 50%, jelikož nula má za prvé zelenou barvu a za druhé se nepočítá mezi sudá čísla. Bum a hned z toho je malá domů, přesně na nule vydělávají prachy a škubou hráče jako kuřata.

Sms soutěže

Nevěřil bych, že moji vlastní rodiče dokážou věřit něčemu takovému. Kde na to vůbec přišli? Ahá! Veselé tváře výherců v televizi. Budu mluvit o konkrétní hře. Uhádni nejnižší možné číslo a za tuto cenu si můžeš odkoupit auto, nebo ho rovnou vyhraješ, to už je malý detail. Cena sms 30 Kč. Víte kolik lidí tam tu zprávu pošle? Řekněme deset tisíc. A někteří pošlou třeba deset, sto i víc zpráv. Jakou máte asi šanci vyhrát? Na tohle by byl potřeba speciální algoritmus, ale hrubým odhadem nula, nula, nula, několik dalších nul a nic.

Ještě vás to pobízí slovy: "Litujeme, ale vaše nabídka není nejnižší, zkuste to znovu", nebo "vaše nabídka je sice jedinečná, ale není nejnižší." To mi připomnělo historku jednoho kámoše. Třepal s kolou na hotelové recepci a pak mu ta láhev vybouchla. Po celém okolí stékal stlačený cukr, ale přesto ho nápis na víčku motivoval slovy: "Zkus to znovu." Lidé, kteří v tuhle hru věří, třepou kolou a naivně doufají, že příště místo žaludeční žíraviny z té láhve vyskočí růžovej slon.

Závěr

Přesto všechno spousta lidí naivně věří, že vyhrají. A co je horší, tak někteří to již nedokáží kontrolovat. Dá se říci, že se jedná o drogu. Sice to nepoškozuje mozek fyzicky, ale poškozuje ho to psychicky. Velký výdej peněz přináší sociální problémy, které ještě víc podkopávají labilní stav onoho gamblera. To může vést dokonce i k rozpadu celých rodin. Z této závislosti se můžete léčit, jak chcete, ale kapitalistická společnost vám to stále bude vrhat na oči. O co je to horší, tak se gamblerství nepovažuje za drogu a i na maloměstech je kasin víc než telefonních budek.

Takže se vraťme do reality a nedoufejme, že dostaneme koláče bez práce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jsemvobraze jsemvobraze | Web | 10. srpna 2011 v 20:36 | Reagovat

myslím, že hazard může být to nejhorší co by koho mohlo potkat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama