1. Ekonomie základní pojmy

28. března 2011 v 0:59 | Archaell |  Trashcan
Seděl jsem si zrovna v houpacím křesle a byl plně zabrán do díla "Pojednání o původu a bohatství národu", když v tom přišel do místnosti Richard.

"Yo Alexi. Co to čteš?"

"Ale nějaká píčovina od Adama Smitha. Jak těm skotům táhne na prdel skrz sukně, tak jim z toho hrabe."

"Lol, nezní to moc zábavně. Posílá mě za tebou Angela, prej mi něco chceš."

"Jo. Prej abys na příští poradě nevypadal jak úplnej debil, tak ti mám vysvětlit nějaký základní ekonomický pojmy."

"Heh. To není potřeba."

"Pokud nechci od Angeli dostat přes hubu, tak to potřeba je. Takže si ducni na gauč a trochu si popovídáme." Odložil jsem "zábavnou publikaci" stranou a začal přednášku.

"Takže od začátku. Výraz ekonomie pochází ze slova Oikonomikos. Ve volným překladu je Oikos něco jako statek a nomos zákon. Jako první to použil řecký vojevůdce Xenofon.

"To zní jak nějaká fóbie na bůch ví co."

"No nikdo si nevybírá své jméno." Protřel jsem si oči a pokračoval. "Ekonomie je společenská věda, která zkoumá hospodářské stránky života ve společnosti.

"To má bejt jako co?" Nechápavě se zeptal Richard.

"No zabývá se rozhodováním o využití vzácných zdrojů a rozdělováním hmotných statků a služeb pro současnou a budoucí potřebu."

"Heh?" Richardův tupý výraz mi naznačil, že to musim vysvětlit víc.

"Tak dejme tomu, že vzácnej zdroj jsou drogy. No a ona zkoumá, jak je rozdělí a do jakých oblastí a kdy poslat jednotlivý dýlery."

"Ahá. To už je lepší."

"Ekonomie se dělí na mikroekonomie a na makroekonomii. Makroekonomie se zabývá ekonomickou realitou z hlediska národního hospodářství. Zaměřuje se na ekonomii jako celek. Mikroekonomie se zabývá chováním určitých ekonomických jednotek jako podniků, domácností, nebo individuálních trhů. Je to vlastně podsložka makroekonomie.

"Můžeš trochu pomalejc?"

"No dobře. Dejme tomu, že makroekonomie se zabývá prodejem drog v celé české republice, kdežto mikroekonomie pouze prodejem na Pankráci."

"Jo tákhle." Omylem to asi Richardovy došlo.

"Dalším pojmem je Ekonomika. Jedná se o ekonomickou praxi. Zahrnuje výrobu, rozdělování, směnu a spotřebu statků a služeb." Napil jsem se piva a chopil se dalšího tématu. " Ekonomické sektory. Dělí se na Primární, Sekundární, Terciární a Kvarternární.

"Nějaký další cizí slova?"

"Pff.Primární to sou například sběrači na marihuanových plantážích. Sekundární to by byli baliči tabáku. Terciální, že ti ke třetímu balení daj šlapku zdarma a kvarternární výzkumníci zabývající se složením těch rostlin."

"A kde sou huliči?"

"To by byl spotřebitel, ale nepředbíhej. Dalším bodem jsou Ekonomické subjekty. Ty se dělí na domácnosti firmy a stát."
"Hmm."

"Domácnosti přichází na trh za účelem uspokojování svých potřeb. Vstupují jako prodávající na trh výrobních faktorů a kupující na trh výrobků a služeb. Dalo by se říct, že to jsou ty tvoji huliči a otroci co makaj na plantážích."

"Jsem rád, že já jen hulim hehe."

"No možná bys tolik neměl. Firmy přichází na trh za účelem prodeje s cílem maximalizování zisku. Jsou to prodávající na trhu výrobků a služeb a kupující na trhu výrobních faktorů. Dejme tomu, že třeba Marihuana s.r.o. bude chtít prodávat trávu za co největší prachy a budou hledat tebe jako svýho prodejce.

"Parchanti tráva je už tak dost drahá!"

"No o to nejde. Pak tady je ještě stát. Ten odstraňuje negativní dopady na ekonomiku. Vstupuje jako prodávající prostřednictvím státních firem a jako kupující prostřednictvím státních zakázek."

"Zajímavý."

"No prostě to je takovej velkej Musoliny, kterej rozhoduje kterej nabízí státní koks a zadává zakázky pro otrokářský tábory."

"Jo tákhle. No mě je jedno jakou trávu hulim."

"Nevim jestli to je dobře, nebo špatně. Ekonomické systémy. Tradiční ekonomický systém byl založen na pozvolna měnící se tradici. Je typický pro méně rozvinuté oblasti zaměřené na zemědělství a lov. Produkují jen tolik kolik potřebují. To by byli takový indiání co si pěstovali tabák jen pro sebe a nikomu ho neprodávali.

"Ale lidi by se měly dělit."

"No jo furt. Příkazový systém. Představuje se národní hospodářství jako jednu velkou továrnu. Vše je dokašle propojeno a nevznikají ztráty. Tento systém používají socialistický země. Co a jak se bude vyrábět, určovali plánovači ústředního plánovacího orgánu na základě pokynů od monopolního politického vedení. Dejme tomu, že by komunisti třeba vyrobili milion tun…"

"Wow! Milion tun, jak dlouhá by z toho asi byla lajna?"

"Nevim! A nepřerušuj mě furt. Vyrobili by toho víc než je potřeba, ale už by je nezajímalo, že to nikdo nevyšňupe." Bavit se s Richardem je jak házet hovno an zeď, sem tam něco zůstane, ale není to zrovna zázrak.

"Třetí ekonomický systém je tržní ekonomika. Rozhodování cos e bude vyrábět a v jakém množství je ponecháno na trhu. Na něm rozhoduje o situaci nabídka a poptávka. Lidé vlastní majetek a používají ho k podnikání s cílem dosažení zisku. Výrobci vytváří výrobky na základě poptávky. Tento systém je založen na soukromém vlastnictví. Něčí ta tráva bejt musí. Volném pohybu cen. Dýleři se snažej prodat a tak snižujou ceny. Konkurenci. Viz předešlej bod. Nabízejí víc koksu nebo ve větší kvalitě, aby zrovna jejich skončil v tvym nose. A snaze lidí dosáhnout zisku, takhle končí tvý kapesný. Potom je ještě Smíšenej systém a ten se podobá skutečnosti, obsahuje všechny předešlý prvky."

"Nedáme si přestávku, docela bych potřeboval si dát jointa."

"Ne nedáme, ale tím si předpověděl další bod. Potřeby. Člověk potřebuje určitý nedostatky a snaží se je odstranit. Potřeby se uspokojují pomocí statků a služeb. Například když máš potřebu si zakouřit, tak to je statek a když si to chceš rozdat s kurvou tak to je služba. Potřeby každého člověka jsou různé. Takže já třeba nestojim o to udělat si díru do hlavy azuritem. Potřeby většinou vyplývají ze vzdělání, příjmu, věku, z kultury a podobně. Uspokojování potřeb je nekonečné, protože jedna potřeba vyvolává druhou. Třeba když si šlehneš víc než zvládneš, tak to vyvolá potřebu zvracet."

"Už tam budem?"

"Ne ještě ne! Dělení potřeb. Hmotné - například ten koks. Nehmotné - třeba bejt sjetej a mít v hlavě vyhuleno. Fyziologické - jíst a spát. Společenské - učit se rozeznávat druhy trávy dle chuti. Individuální - fetovat sám. Kolektivní - dělat to týmově. Zbytné - například,že když si nešlehneš tak ti bude akorát blbě. A nezbytné, když nebudeš žrát tak zkapeš."

"Ale když si brzo nešlehnu tak taky!"

"Můžeš chvíli držet hubu?!? Dík. Abraham Maslow vytvořil pyramidu potřeb. Úplně dole jsou potřeby fyziologické - jíst, spát. Na druhém stupni potřeby jistoty - třeba zaměstnání. Na třetím sociální potřeby - láska, přátelství, pocit sounáležitosti. Na čtvrtém úcta a sebeúcta - radost z práce, uznání. A na vrcholu je seberealizace."

"Fakt si nemůžu dát jednoho malýho špeka?"

"Dejmi ještě pár minut, a pak si hul, jak dlouho budeš chtít. Statky a služby. Statky jsou užitečné předměty, které mají určité vlastnosti. Slouží k uspokojování potřeb viz. třeba ta tráva po který tak toužíš. Většina statků je vyráběna pro uspokojování cizích lidí. Ty si taky cigára nebalíš sám."

"No ale já si je balim sám!"

"Neber mě za slovo! Rozhodně si mariánu sám nepěstuješ."

" A co myslíš, že to kvete za kostelem?"

"Omg! Statky můžeme dělit několika způsoby. Za prvé podle dostupnosti na volné a ekonomické. Volné statky jsou třeba vzduch a ekonomické právě ta tráva za kterou musíš platit. Nebo podle použití. Spotřební - slouží ke spotřebě, že si Cígo hned zapálíš.Kapitálové ,že ho bdueš prodávat na ulici…"

"Kdybych měl jen jedno tak ho budu určitě prodávat." To už bylo moc. Jednu jsem mu natáhnul a pokračoval dál.
" Jesus Christ. Hmotné, třeba televize a nehmotné například znalosti.Dále ještě na movité a nemovité. Movité lze přesouvat. Třeba květináč s trávou a nemovité nejde. To by byla plantáž, nebo sklad na trávu. Nějaký otázky?"

"Radši ne."

"To jsem rád. Poslední kapitolo jsou služby. Služby jsou užitečné činnosti, které uspokojují lidské potřeby. Členění služeb. Věcné a osobní. Věcné obnovují nebo zlepšují hmotné statky. Osobní působí přímo na naši osobu. Placené a neplacené. Placené třeba, že si dojdeš do kina a neplacené, že tě stát nechal chodit do školy. Teda pochybuju, žes tam chodil. No to by bylo všechno."

"Díky bohu." Richard vyběhnul z místnosti a okamžitě si zapálil špeka.

Ty vole já z toho vyhula snad přídu o nervy. Proč mě musí Angela furt tak tejrat?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama