Na starý kolena...

22. února 2011 v 7:47 | Archaell |  Novinky
Na starý kolena budu blogovat, no to mě p*ser.

Nicméně každý text, ať už nějak prospěšný, či totálně shitstormový je dobrej způsob jak procvičovat psaní. To je tak jediná kladná vlastnost, která mě napadne.

Otázka zní: "Proč?"

No surfuju si takhle na internetu a pozastavuju se nad tabulkama o skloňování přídavných jmen, když v tom zakopnu o pár rad pro literární tvorbu. Takovej pěknej, hnusnej plešatej pán tam vypsal miliony bodů, který by "měly" pomoct s psaním. Pár si jich můžem uvést níže:

1. Nic neočekávat - Tak, když už to píšu tak očekávám, že to do tý papírový podoby dokopu.
2. Pořídit si blog tři roky před vydáním - To už asi nestíhám, když chci vydávat ještě letos.
3. Psaní blbých keců na blog znamená hodně - Propagace? No to asi moc ne.
4. Obal knihy znamená víc jak text - To jsem zvědavej co já budu mít na přebalu...
5. Majitelé maloobchodů s knihami jsou děsivý lidé. - Většina majitelů čehokoliv jsou děsivý lidé.

Psaní je nejmenší problém

Řeknete si napíšu knížku. V ten okamžik to je pouze nápad. Na psaní kníh je potřeba hooodně nápadů a ještě víc. V druhym kroku už otevřete textový editor a koukáte na problikávající fpska, ale zatim ani čárka. O čem by ta kniha měla být? Žánr? Hlavní postavy? Děj? Místo? Čas? Kdo umře a kdo neumře? Když to všechno překonáte, tak začnete konečně psát.

Píšete a píšete, jakmile máte základní myšlenku, tak to jde docela rychle. A na jednou zásek. Došla inspirace. No po 50 stránkách to asi do koše už nevyhodíte. Jenže kde hledat inspiraci? Hlavně v sobě. Musíte najít tu sílu udělat další čárku. Taky se dost stává, že když o něčem nechcete mluvit, tak podvědomě řešíte v příběhu jiný věci a 7500 slov pro kapitolu je rázem o 3000 delší. I přes ty záseky, ale stránky přibývají, takže se časem musíte dostat ke konci.

Doporučuju si zistit náklady za vydání předem, nebo až po dokončení díla. V tom prvním případě vás to odradí, v tom druhém vás to složí, ale tam už nemáte na výběr. Pokud chcete alespoň dosáhnout nějakýho zisku je potřeba vzít v úvahu Fixní a Variabilní náklady. 300 stránková knížka výde cca od 50-120 Kč podle velikosti nákladu. Mámeli fixní náklady 15000 za korekturu ( a to nepočítám mzdu pro autora) a honorář za kus 30 Kč. Tak jak dlouho asi bude trvat než se nám vrátí investice? 500 knížek. To znamená 500 chudáků z tohohle 10.000.000 akvária bude muset objetovat peníze na chleba.

Ale tak třeba budete mít štěstí a vysokou prodejnost. Pak si řeknete, že by bylo dobrý to akvárko zvětšit a nechat knihu přeložit do víc jazyků. 75k za jeden. Orientačně kolik to je knížek?  2500. To už by byla slušná fanbase.

Závěr

Závěrem bych chtěl říct, že jsem zrovna zaseklej na 54 A4. Což je důvod proč radši píšu blbosti sem, než abych se stim mučil. Btw. Výhodou blogu je, že narozdíl od facebooku můžete napsat víc jak 450 znaků :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Livien Livien | Web | 4. srpna 2011 v 18:08 | Reagovat

Přesně! Tam kde FB nestačí, je blog docela dobrej.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama